Arama: Gelişmiş ]
Get Adobe Flash player

E-tedarik Merkezi (ETM) nedir?

E-tedarik Merkezi (ETM): Firmaların gerçek ticaret ortamında yapabildiği bir çok unsuru bünyesinde taşımanın yanı sıra sanal ortamın getirdiği bir çok imkanı da firmalara sağlayan bir ticaret sitesidir.

Firmalar bu sistem sayesinde kendi profillerini oluşturarak kendilerine yeni müşteriler ya da güvenilir tedarikçiler bulabilirler. Firmalar birbirlerini sistem üzerinden daha iyi tanıyarak, iletişim kurabilir ve bir çok ticari faaliyette bulunabilirler. Firmaların satışlarını yaptıkları ürün ve hizmetleri sergilemesi ve aradığı ürün ve hizmetleri de sistem içerisinde bulması sağlanmaktadır.

Ayrıca firmalar daha önce e-tedarik sistemi üzerinden teklif verme ve e-ihale işlemine katılmışlarsa bu bilgileri ve sistem üzerinden çalıştıkları firmaları istedikleri firmalara açarak referans olarak gösterebilirler.

Firmalar, tedarikçi kabulü için birçok büyük firmanın şart koştuğu faaliyet belgesi, vergi levhası gibi belgeleri ile kalite belgeleri ve sertifikaları gibi dokümanları profillerine yükleyerek firma bazında gösterilmesini sağlayabilirler. Güncel olarak belgelerin takibini de sağlayan sistem ,bu sayede hem alıcı hem satıcı için dokümanların yönetiminde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

e-tedarik nedir?

e-tedarik geleneksel satın alma süreçlerine alternatif olarak geliştirilmiş tamamen web (internet) tabanlı bir elektronik tedarik sistemidir.

NELER SAĞLAR

·          Satınalmalarda % 40’a varan tasarruflar

·          Çok sayıda referanslı tedarikçiye ulaşım imkanı sağlar

·          Merkezi ve rasyonel satınalma

·          Operasyonel maliyetlerde azalma

·          Kontrol dışı alımların kalkması

·          Detaylı raporlama

·          Süreç verimliliği

·          Şeffaflık ve her aşamada denetim imkânı

·          Personel verimliliği ve zaman tasarrufu

·          Hızlı değerlendirme ve sonuçlandırma

 

e-tedarik genel performansı nedir ?

Teklif verme ve e-ihale işlemleri ile sistem üzerinden çalıştıkları firmaları isterlerse firma bazında açarak referans gösterebilirler. Katıldığı ihale adeti , toplam işlem hacmi , ilk üç sırada bitirdiği ihaleler ve birinci sırada bitirdiği ihalelerin görüntülenebileceği e-tedarik genel performansı firmaların daha kolaylıkla değerlendirilmesini sağlar.

e-ihale endeksi nedir?

Firmaların e-ihale genel performanslarının daha kolay anlaşılması için puanlama yapılarak oluşturulan e-ihale endeksi firmaların birbirilerini geçmiş dönem aktivitelerine bakarak tanımalarını sağlamaktadır.

Daha fazla yıldız demek daha çok aramalarda bulunmak ve diğer firmalar tarafından daha çok tercih edilebilir olmak demektir.

Toplam Yıldız Sayısı: 3

Tek Yıldız: Sistemde en az bir teklif verme işlemi yapmış ya da e-ihaleye katılmış firmalar

İki Yıldız: Sistemde en az üç teklif verme işlemi yapmış ya da e-ihaleye katılmış firmalar

Üç Yıldız: Sistemde en az beş işlem yapmış, en az iki ayrı müşteri için çalışmış ve e-ihale hacmi 50,000.-TL üzeri olan firmalar

Bilinilirlik Endeksi  nedir?

Firmaların birbirlerini daha kısa sürede tanımaları için profil bilgilerini daha fazla dolduran firmalara daha çok puan vererek firmaların değerlendirilemesini sağlayan endekstir.

Profil bilgilerinin doldurulması, firma dokümanlarının sisteme yüklenmesi ve e-ihale performansı ile çalıştığı firmaların profilde açılması ile artar. Daha fazla yıldız demek daha çok aramalarda bulunmak ve diğer firmalar tarafından daha çok tercih edilebilir olmak demektir.

Profil nasıl doldurulur ?

Faaliyet Alanı: Firmanınız faaliyet alanı ya da alanlarını seçmeniz size daha kolay ulaşılmasını sağlayacaktır. Birebir faaliyette olduğunuz alan yok ise size en yakın olanı seçebilirsiniz. Ya da öneriler butonundan faaliyette olduğunuz alanın eklenmesini talep edebilirsiniz. Bu aşamada birden çok faaliyet alanı seçebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Firmanızın arandığında daha kolay bulunmasını anahtar kelimeler sağlar. Bu alana sizi nasıl arayacaklarını düşünüyorsanız ona uygun kelimeleri virgül ile birbirinden ayırarak yazabilirsiniz.

Örnek : firma : Ceyhun Kerestecilik

Anahtar Kelimeler: : kereste , orman ürünleri , ahşap , kütük , sunta

Ürün Ekleme: Satışını ve tanıtımını yapmak istediğiniz ürünleri ilgili alanları uygun şekilde doldurarak ekleyebilirsiniz. Standart üyelikle yapılabilmektedir.

Katalog Ekleme: Satışını ve tanıtımını yapmak istediğiniz ürünleri katalog olarak ilgili alanları uygun şekil doldurarak ekleyebilirsiniz. Standart üyelikle yapılabilmektedir.

İlan Ekleme: Firmalar ilan ekleme fonksiyonu ile satış, alım, kampanya ve tedarikçi arama ilanları çıkabilirler. İlanlara başvuruları sistem vasıtası ile takip edebilirler. İlanlara kaç kez başka firmalarca görüntülendiğini izleyebilirler.

Satış İlanı: Firmalar satışını yaptıkları ürün ve hizmetler için uygun alanları doldurarak satış ilanı çıkabilirler. Kısıtlı sayıda ilan standart üyelikle yapılabilmektedir. Çok sayıda satış ilanı çıkmak ve ilanlara başvuruda bulunmak Profesyonel (PRO) üyelik gerektirmektedir.

Alım İlanı: Firmalar alım yapacakları ürün ve hizmetler için uygun alanları doldurarak alım ilanı çıkabilirler. Alım ilanı çıkmak standart üyelikle yapılabilmektedir. Alım ilanlarına başvuruda bulunmak Profesyonel (PRO) üyelik gerektirmektedir.

Tedarikçi Arama İlanı: Firmalar istedikleri konularda çalışmak istedikleri tedarikçileri ilan çıkarak bulabilirler. Tedarikçi arama ilanı çıkmak Profesyonel (PRO) üyelik gerektirmektedir. Tedarikçi ilanlarına başvuruda bulunmakta Profesyonel (PRO) üyelik gerekmektedir.

Kampanya İlanı: Firmalar kampanyalarını kampanya ilanları kısmında yayınlayabilirler. Kampanya ilanları çıkmak ve mevcut ilanlara başvuruda bulunmak Profesyonel (PRO) üyelik gerektirmektedir.

Vitrin nedir? E-tedarik Merkezinin ana sayfasında öne çıkmak isteyenler; firma, ürün ve ilanlarını vitrin bölümünde ön sayfada yayınlatır. Vitrinde yayınlanan firma , ürün ve ilanların görünülürlüğü çok daha fazla olmaktadır. Vitrin bölümüne çıkmak Profesyonel (PRO) üyelik gerektirmektedir.

Bildirimler: Üyeler ilanlarına gelen başvuruları, sistemden gönderilen mesajları ve firma belgeleri ile ilgili istekleri bu bölümden takip ederek yönlendirebilirler.

Gizlilik Ayarları: Üyeler profillerinde olan e-tedarik performansı, ürünler ve belgeler gibi konuları isterlerse herkese açık, herkese kapalı ya da belli firmalara açık yaparak istedikleri gizlilik seviyesinde bilgilerini oluşturabilirler.